Достапни линкови

logo-print

Нов Зеланд исклучи испраќање копнени сили во Ирак


Новозеландскиот премиер Џон Кеј

Новозеландскиот премиер Џон Кеј

Нов Зеланд соопшти дека нема да испрати војници во Ирак како дел од меѓународните напори против милитантите на Исламската држава. Сепак, како што наведено, владата ја разгледувала можноста за испраќање тренереи кои би ги обучувале ирачките војници за борбени задачи. Новозеландскиот премиер Џон Кеј изјави дека околу 40 државјани на неговата земја биле вклучени во активности на исламистички организации, а некои од нив патувале во Сирија.

XS
SM
MD
LG