Достапни линкови

logo-print

Избори за американскиот Конгрес


екс претседателот на САД Бил Клинтон на митинг на демократите во Кентаки

екс претседателот на САД Бил Клинтон на митинг на демократите во Кентаки

Во Соединетите држави се одржуваат избори на кои се гласа за сите 435 места во Претставничкиот дом и за 36 сенатори. Аналитичарите очекуваат републиканците да го задржат или дури да го зголемат нивното солидно мнозинство во Претставничкиот дом. Сепак, најмногу внимание предизвикуваат изборите за Сенатот. Републиканците се надеваат дека ќе успеат да ја преземат контролата од демократите. За да го постигнат тоа треба да добијат уште шест места во 100 члениот Сенат. Според анкетите, трката меѓу двете партии била нерешена. Доколку републиканците ја добијат контролата и во двата дома на Конгресот, според аналитичарите, тоа би го принудила претседателот Барак Обама да ги смени приоритетите на неговата политика и да направи некои персонални измени и тоа во последните две години од неговиот втор и конечен мандат.

XS
SM
MD
LG