Достапни линкови

logo-print

Украина го преразгледува мировниот план


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко на денешниот состанок со шефовите за национална безбедност во Киев, како што најави, ќе го разгледа украинското учество во мировниот план по контроверзните избори во источните региони контролирани од проруските сепаратисти. „Овие псевдо избори претставуваат брутално кршење на протоколот од Минск од 5 септември со кој се предвидуваат локални избори во согласност со украинските закони“, изјави Порошенко во обраќањето до нацијата. Тој најави дека Киев ќе го стопира законот за специјален статус во регионите на Доњецк и Луганск. „Бунтовниците ја отфрлија можноста за специјален статус и ја влошија ситуацијата во тие региони“, рече Порошенко.

XS
SM
MD
LG