Достапни линкови

logo-print

Грција ја зајакнува безбедноста поради борците на ИД


Грчкиот министер за внатрешни работи Василис Кикилиас изјави дека Владата се согласила со барањето на САД да ја засили контролата на пристаништата и аеродромите во земјата поради доброволците, кои патуваат од Европа за да им се придружат на милитантите на Исламска држава во Сирија и во Ирак.

Кикилиас минатата недела во Вашингтон се сретна со главниот обвинител на САД, Ерик Холдер, со директорот на ЦИА, Џон Бренан и со директорот на ФБИ, Џејмс Коуми.

Кикилиас денеска го информира премиерот Андонис Самарас за посетата, додавајќи оти Грција ќе ја зајакне соработката со САД во борба против ИД.

Грција е главен транзитен пат за имигранти и бегалци кои се обидуваат незаконски да влезат во земјите од Европската унија.

XS
SM
MD
LG