Достапни линкови

logo-print

Канада изведе први воздушни напади врз ИД во Ирак


Канадскиот министер за одбрана Роб Николсон изјави дека канадски борбени авиони го извеле првиот воздушнен напад врз милитанти на Исламската држава во Ирак. Тоа е прва борбена акција на канадските сили кои и се придружија на меѓународната кампања во минатиот месец. Се прецизира дека нападите биле извршени во близина на ирачкиот град Фалуџа. Одлуката на Канада да и се приклучи на меѓународната алијанса беше проследена со два напада во Канада во кои беа убиени двајца канадски војници.

XS
SM
MD
LG