Достапни линкови

logo-print

Украден историскиот напис на концлогорот Дахау


Историскиот напис над вратата во поранешниот нацистички концентрационен логор Дахау бил украден. Станува збор за нацистичкиот цинички слоган „Работата ве ослободува“. Дахау се наоѓа во близина на Минхен и беше првиот концентарционен логор изграден од нацистите во 1933 година. Таму беа затворени над 200 илјади луѓе од цела Европа, а 40 илјади од нив умреле пред логорот да биде ослободен од американските сили во април 1945 година.

XS
SM
MD
LG