Достапни линкови

Украина-Руски војници распоредени во источниот дел на земјата


Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко.

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко.

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко изјави дека Русија испорачала воена опрема и пресонал од нејзина територија во делови на источна Украина, која е под контрола на сепаратистите. Изјавата на Лисенко доаѓа за време на гласањето на контроверзните избори во источна Украина. Украинската безбедносна служба соопшти дека гласањето е против Уставот на земјата и дека отворила криминална истрага против организаторите на изборите.

XS
SM
MD
LG