Достапни линкови

logo-print

Милитанти поврзани со Ал Каеда освоиле територии во Сирија


Милитанти поврзани со Ал Каеда преземале територии од опозициските сили во североисточниот дел на Сирија. Сириската организација за човекови права со седиште во Британија соопшти дека борците на Ал Нусра фронтот ја преземале контролата врз неколку села во покраината Идлиб. Според организацијата, околу 5770 лица загинале во минатиот месец во Сирија, меѓу кои и 1064 цивили.

XS
SM
MD
LG