Достапни линкови

logo-print

Војската го поддржа Зида за привремен лидер на Буркина Фасо


Блез Компаоре

Блез Компаоре

Војската на Буркина Фасо соошти дека го поддржува потполковникот Исак Зида за приврмен лидер на земјата по соборувањето на претседателот Блез Компаоре. Тој објави дека се повлекува од функцијата после 27 години, поради насилните протести во земјата. Компаоре издаде соопштение во кое прогласува вакум простор во власта и апелира да се одржат слободни и транспарентни избори во рок од 90 дена.

Демонстрантите претходно го запалија парламентот и владини згради во главниот град, Уагадугу, во време која пратениците требаше да гласаат за уставни измени според кои ќе му се дозволеше на претседателот да биде резибран во 2015.

XS
SM
MD
LG