Достапни линкови

logo-print

Ирачките курдски борци во поддршка на сириските војници


Курдски Пешмерга борци

Курдски Пешмерга борци

Ирачките курдски Пешмерга борци преку Турција влегле во Сирија за да им се придружат на Курдите во градот Кобани во борбата против милитантите на Исламската држава. Околу 150 војници синоќа дошле во мали групи на границата со камиони во кои го носеле нивното тешко оружје.

Сириските курдски војници се борат против милитантите неколку недели и во моментов имаат контрола врз половина од територијата на градот. Илјадници жители на Кобани и други раселени лица поради борбите пребегаа во Турција.

XS
SM
MD
LG