Достапни линкови

logo-print

Унгарската влада се откажа од оданочување на интернет


Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека се повлекува предлогот на владата за оданочување на користњето интернет од идната година. „Во сегашната форма и во вакви услови не може интернетот да се оданочи“, изјави Орбан за унгарското државно радио. Десетици илјади граѓани во неделата и во вторникот излегоа на улиците на Будимпешта и во неколку други градови да протестираат поради овој план на владата. За вечер демонстрантите најавија манифестација на прослава на одлуката на владата да се откаже од намерите.

XS
SM
MD
LG