Достапни линкови

logo-print

Мала група ирачки Курди пристигна во Кобани


Десет ирачки курдски борци влегле во сирискиот град Кобани за да им помогнат на сириските Курди кои се борат против милитантите на Исламската држава. Курдските и турските власти велат дека поголема група треба да пристигне во следните часови. Во меѓувреме Сирија ја обвини Турција дека врши флагрантно кршење на нејзината сувереност со тоа што дозволува странски сили и терористички групи да влезат во Сирија. Околу 100 припадници на Пешмерга силите со авион допатуваа во Турција, а исто така пристигна и оружје и возила.

XS
SM
MD
LG