Достапни линкови

logo-print

Шведска ја призна Палестинската држава


Шефицата на шведската дипломатија Маргот Валстром

Шефицата на шведската дипломатија Маргот Валстром

Шведска официјално ја призна државата Палестина со што стана прва поголема европска земја која го стори тоа. Денешното соопштение не е изненадување со оглед на тоа што Шведска во почетокот на месецов сигнализираше дека ќе ја признае Палестинската држава. Шефицата на шведската дипломатија Маргот Валстром оценува дека тоа е важен чекор што го потврдува правото на палестинците за самоопределување. Израел неодамна оцени дека шведското признавање ќе ги поткопа напорите за изнаоѓање мирно решение за Блискиот Исток. Пред две недели британскиот парламент се изјасни за признавање на Палестина, но таа одлука не е обврзувачка за британската влада.

XS
SM
MD
LG