Достапни линкови

logo-print

Без стратегија против нарко бизнисот во Авганистан


Специјалниот генерален инспектор за обновата на Авганистан Џон Сопко предупреди дека профитабилното производство на опиум им се заканува на напорите за обнова на таа земја. Во редовниот тримесечен извештај, објавен денеска, тој наведува дека главно не успеваат обидите на американците и на меѓународната заедница за справување со нарко бизнисот во Авганистан. „Тие немаат единствена стратегија. Од друга страна во стратегијата не се вклучени и самите авганистанци“, изјави Сопко во интервју за Радио Слободна Европа. Тој додаде дека Вашингтон изгубил над 7 милијарди долари за борба против нарко бизнисот во Авганистан во изминативе 13 години. Во овој бизнис биле вклучени над 410 илјади луѓе, што е многу повеќе од безбедносните сили во Авганистан.

XS
SM
MD
LG