Достапни линкови

logo-print

Милитанти на ИД ослободиле 25 курдски деца


Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека милитанти на Исламската држава ослободиле 25 курдски деца. Станува збор за последната група од 150 деца од 13 и 14 години кои биле киднапирани во мај годинава во близина на градот Кобани. Опсерваторијата која ја следи војната во Сирија, наведува дека децата биле ослободени во градот Минбиџ. До ова дојде во момент кога се водат борби меѓу милитантите на исламската држава и курдските сили за контрола врз Кобани.

XS
SM
MD
LG