Достапни линкови

logo-print

Во Будимпешта повторно протест против данок на интерент


Околу сто илјади демонстранти излегоа на улиците на Будимпешта да протестираат поради планот на унгарската влада да го оданочи користењето на интеренетот од идната година. Овој собир беше втор во изминативе два дена. Организаторите го повикаа премиерот Виктор Орбан да се откаже од планот со кој провајдерите на интеренет месечно, меѓу другото, треба да плаќаат по над две евра за корисник. Граѓаните страхуваат дека трошоците на крајот ќе паднат врз нивниот грб.

XS
SM
MD
LG