Достапни линкови

logo-print

Беспилотна ракета експлодира по лансирањето


На телевизијата на НАСА во директен пренос експлодира беспилотно приватно вселенско летало шест секунди по лансирањето на мисија за снабдување на Меѓународната вселенска станица. Прецизирано е дека експлодирала ракетата Антарес на приватната американска компанија Орбитал Сајансис со капсула без човечки екипаж кон Вселенската станица. Во неа имало над два тона храна и опрема за научни експерименти за шестемина астронаути во Станицата. Ракетата била лансирана од базата Валопс во Вирџинија. Се уште не е јасно зошто дошло до експлозијата.

XS
SM
MD
LG