Достапни линкови

logo-print

Американска помош за сунитите во западен Ирак


Пентагон соопшти дека американски авиони исфрлиле помош за едно сунитско племе во западната ирачка провинција Анбар каде што владините сили се борат против џихадистите на Исламската држава. Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека станува збор за храна за сунитите кои од исламистите биле принудени да ги напуштат нивните домови.

XS
SM
MD
LG