Достапни линкови

logo-print

Најмалку 18 луѓе затрупани во рудник во Турција


Најмалку 18 рудари денеска остана затрупани длабоко под земја во рудник за јаглен во реонот на градот Ерменек во турската областа Караман, на 500 килметри јужно од Анкара.

Во првичните извештаи од теренот се говореше за најмалку 30 рудари кои останале затрупани во јамата по експолозија, меѓутоа гувернерот на Караман, Мират Коџа подоцна информира дека во рудникот навлегле подзмени води, кои ги отсекле рударите од окното.

Тој информира и дека околу 20 рудари успеале безбедно да излезат од јамата.

Претсавникот на рудникот Шахин Ујар изјави дека рударите се наоѓаат заглавени на околку 300 метри под земјата. Според Ујар, шансите за спасување на рударите се многу мали, доколку тие не успеле да дојдат на безбедно место.

Во несреќа во рудник во градот Сома во западна Турција во мај годинава, загинаа 301 рудар, што претставува најголема рударска несреќа во турската историја.

Според Меѓународната организација на трудот (ИЛО), Турција се наоѓа на трето место по смртноста на работници на работните места.

XS
SM
MD
LG