Достапни линкови

logo-print

Ирачките Курди се упатиле кон Кобани


Претставници на ирачките Курди соопштија дека десетици борци на Пешмерга силите тргнале кон сирискиот град Кобани за да им помогнат на сирискитe Курдите кои се борат против милитантите на Исламската држава. Ирачките Курди со авион стигнале до Турција, а оттаму до Кобани ќе одат по копнен пат.
Минатата недела, курдската регионална влада во Ирак дозволи распоредувањето на 150 Пешмерга борци во Кобани. А Турција дозволи тие да ја користат турската територија за да стигнат до Сирија.

XS
SM
MD
LG