Достапни линкови

logo-print

Палестинците против нови израелски населби


Израел соопшти дека ќе гради дополнителни илјада нови домови за израелски доселеници во источниот, арапски дел на Ерусалим. Од кабинетот на палестинскиот лидер Махмуд Абас е оценето дека ваквиот потег ќе доведе до опасна ескалација која може да предизвика, како што се наведува, земјотрес во регионот. Портпаролот на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека Вашингтон е длабоко загрижен поради најновите израелски планови.

XS
SM
MD
LG