Достапни линкови

logo-print

Пешмерга силите никако да дојдат до Кобани


Претставник на сириските Курди ја обвини Турција дека го забавува реализирањето на спогодбата за премин на борците на Пешмерга од северен Ирак во сирискиот град Кобане.

Лидерот на партијата на сириските Курди, Салих Муслим, изјави дека силите на Пешмерга веќе три дена се подготвени да тргнат за Кобани. но дека забавувањето е заради Турција.

Турција соопшти дека е согласна 150 курдски борци од Ирак да минат преку нејзина територија за да им помогнат на сириските Курди во Кобани да го заштитат овој историски град од милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG