Достапни линкови

logo-print

Хрватскиот јавен долг достигнал 77 отсто од БДП


Хрватскиот јавен долг на крајот на јуни годинава достигна 32,8 милијарди евра, што е 77 отсто од бруто домашниот производ, покажува најновиот извештај на Евростат.

Податоците на Евростат покажуваат дека вкупниот јавен долг на Хрватска е зголемен од 75,7 отсто од БДП кон крајот на минатата година, на 77 проценти до крајот на првото полугодие на 2014 година.

До крајот на годината се очекува јавниот долг на Хрватска да достигне 81,8 отсто од БДП.

XS
SM
MD
LG