Достапни линкови

logo-print

Членството на Киргистан во Царинската унија неопходно


Активисти во Киргистан против Царинската унија.

Активисти во Киргистан против Царинската унија.

Претседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбаев изјави дека неговата земја мора да се приклучи на Царинската унија која е под водство на Русија, и покрај можните поскапувања. Тој вели дека приклучувањето на Унијата може да предизвика покачување на цените за потрошувачите, но тие што ќе бидат надвор од Унијата ќе имаат уште повисоки цени и инфлација. Затоа ние мора да го избереме помалото зло, рече Атамбаев. Сега во Царинската унија членуваат Русија, Белорусија и Казахстан.

XS
SM
MD
LG