Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател од утре во Кина


Новиот авганистански претседател Ашраф Гани утре треба да ја започне тридневната официјална посета на Кина. Авганистанските власти соопштија дека Гани ќе се сретне со кинескиот претседател Кси Џинпинг и со други високи претставници, а се очекува да потпишат и договори за билатерална соработка.
Од кинеското Министерство за надворешни работи соопштија дека Пекинг и понатаму ќе продолжи да обезбедува помош за обнова на Авганистан.

XS
SM
MD
LG