Достапни линкови

logo-print

Смртоносен напад во ирачкиот град Џурф Ал Сахар


Ирачките власти соопштија дека бомбаш самоубиец со автомобил бомба удрил во контролен пункт во градот Џурф Ал Сахар, еден ден откако безбедносните сили го повратија градот од милитантите на Исламската држава. Бројот на загинати варира од 11 до 27 во зависност од изворите. Во нападот се повредени десетици луѓе.
Вчера ирачките војници поддржани од шиитската милиција ја повратија контролата на градот, кој беше во рацете на милитантите од крајот на јули. Градот се наоѓа на околу 50 километри јужно од главниот град, Багдад.

XS
SM
MD
LG