Достапни линкови

logo-print

САД ја осудија егзекуцијата на жената во Иран


Соединетите Американски Држави ја осудија егзекуцијата на жена во Иран која беше обвинета за убиство на поранешен член на тајната служба, кој како што тврдеше таа, се обидел да ја силува. Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки рече дека Вашингтон има сериозни грижи околу правичоста на судскиот процес против Рејханех Џабари и околностите за нејзиниот случај. Псаки рече и дека меѓу тие грижи се и извештаите дека сведочењето на Џабари било направено под силни притисоци. 26-годишната Иранка беше егзекутирана пет години откако беше обвинета дека го прободела до смрт Мортеза Абдолади Сарбанди во 2007 година. Таа беше обесена вчера во Техеран.

XS
SM
MD
LG