Достапни линкови

logo-print

Путин му помогна на Јанукович да ја напушти Украина


Рускиот претседател Владимир Путин првпат јавно призна дека Русија му помогнала на Виктор Јанукович да ја напушти земјата откако во февруари беше тргнат од функцијата претседател на Украина.

Зборувајќи на меѓународниот бизнис форум во Сочи вчера Путин рече дека Русија прво му помогнала на Јанукович да стигне до Крим кој во февруари се уште не беше нелегално припоен кон Русија.

Путин рече дека Јанукович тогаш побарал од Кремљ да му дозволи на него и на неговото семејство да патуваат во Русија, за што рускиот претседател вчера рече ”го направивме тоа”.

XS
SM
MD
LG