Достапни линкови

logo-print

Иран егзекутираше жена поради убиство на поранешен припадник на тајна полиција


Иранските власти денеска обесија 26 годишна жена за убиство на поранешен припадник на тајната служба. Иранската агенција ИРНА цитирајќи ја канцелраијата на обвинителсвото јавува дека Рејханех Џабари е обесена денеска. И на Фејсбук страницата “Да ја спасиме Рејханех Џабари од егзекуција во Иран” на која се водеше капмања за нејзино ослободување е потврдена егзекуцијата. Амнести интернешнл вчера во соопштение наведе дека Џабари ќе биде егзекутирана затоа што во 2007 година го прободела со нож Мортеза Абдолади Сарбанди. Набљудувач на ОН за човекови права рече дека убиството на Сарбанди било во самодбрана откако тој се обидел да ја силува Џабари. Според Обединетите нации повеќе од 250 луѓе биле егзекутирани во Иран годинава.

XS
SM
MD
LG