Достапни линкови

logo-print

Бројката на заболени од ебола надмина десет илјади


Светската здравствена организација во својот последен извештај соопшти дека бројот на заболени од ебола надминал десет илјади, а досега 4 922 лица починале. Според соопштение на СЗО до 23 месецов имало 10 141 заболени од ебола во осум земји.
Најголем дел од оваа бројка припаѓа на три од најпогодените земји во западна Африка, Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, а има само десет фатални случаи надвор од овие земји. Последна земја која регистрира смртоносен случај од ебола е Мали каде што почина две годишно девојче.

XS
SM
MD
LG