Достапни линкови

logo-print

Шеснаесет рудари загинаа во Кина


Шеснаесет работници загинале во несреќа во рудник во западна Кина. За агенцијата Ксинхуа властите велат дека единаесет работници биле повредени, а шест избегале кога дошло до несреќата во рудникот за јаглен. Според извештаите несреќата се случила во градот Урумки вчера додека 33 работници биле во рудникот. Причината за инцидентот се уште се истражува. Рудниците во Кина се најсмртоносни во светот поради ниските стандарди за безбедност. Во јуни во друга несреќа во југозападниот дел од земјата загинаа 22 работници.

XS
SM
MD
LG