Достапни линкови

logo-print

САД нема да дозволат Иран со нуклеарно оружје


Главниот американски преговарач во разговорите со Иран потсекретарот за политички прашања Венди Шерман изјави дека Вашингтон нема да дозволи Техеран да дојде до нуклаерно оружје. Според Шерман, тоа би значело почеток на нуклеарна трка во регионот што пак ќе доведе до натамошна нестабилност. Шерман рече дека Соединетите држави би сакале тоа да го постигнат по дипломатски пат. На 24 ноември истекува рокот до кога Иран и шестте светски сили треба да постигнат договор околу контроверзната иранска нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG