Достапни линкови

Во Белград ЕК го промовираше новиот пристап на економско владеење


Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај на конференцијата во Белград.

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај на конференцијата во Белград.

На регионалната конференцијата „Западен Балкан: Економско владеење и поврзаност“ што се одржува во Белград беше презентиран и прифатен новиот пристап на економско владеење промовиран од Европската комисија. На конференцијата присуствуваат министрите за надворешни работи и економија на земјите од Западен Балкан, како и потпретседателот на Европската комисија Јирки Катаинен и комесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе.

„Повеќе инвестиции во транспортната мрежа во Западен Балкан ќе го донесе регионот поблиску до ЕУ и ЕУ поблиску до регионот“, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски. Тој ја поздрави поддршката на иницијативата на ЕУ за подлабока и зајакната соработка меѓу земјите од регионот.

XS
SM
MD
LG