Достапни линкови

logo-print

Идентификуван еден од напаѓачите во Отава


Канадските власти го идентификувале напаѓачот кој вчера убил еден војник на почесна стража во Отава, а потоа учествувал и во престрелката во парламентот. Станува збор за Мајкл Зехаф Бибо кој откако стрелал во канадскиот војник кај споменикот на жртвите од Првата светска војна влегол во парламентот каде што бил убиен. Во престрелката биле ранети уште две лица. Полицијата наведува дека во пресметката во парламентот учествувале уште две лица. Деновиве во Квебек едно лице со автомобил удрил во двајца војници, при што едниот од нив загинал.

XS
SM
MD
LG