Достапни линкови

logo-print

Ирачките курди ќе испратат борци во Кобани


Парламентот на ирачките курди одобри испраќање курдски борци во опколениот сириски град Кобани за да им помогнат на тамошните курди кои неколку недели се борат против милитантите на Исламската држава. Се уште не е јасно за колкав број на курдски борци станува збор. Во меѓувреме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека било погрешно тоа што Соединетите држави со авиони исфрлале оружје и муниција за курдските борци во Кобани. Според него, дел од тоа оружје паднало во рацете на милитантите. Сојузниците, предводени од Соединетите држави ги продолжуваат воздушните напади врз позиции на милитантите во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG