Достапни линкови

logo-print

Канада го подигна нивото на опасност од тероризам


Канадската влада соопшти дека го подигнала нивото на закана од терористички напади поради зголеми општи гласини од радикалните групи како Исламската држава и Ал Каеда. Се наведува дека разузнавачките служби имале индикации дека индивидуалци или групи во Канада или во странство имале намера и биле во состојба да извршат терористички акт. Пред два дена канадски милитант уби еден канадски војник во Квебек. Полицијата соопшти дека го застрелала 25 годишниот убиец. Нему претходно му било забрането да замине во Турција. Канада е дел од коалицијата предводена од Соединетите држави во воздушните напади во Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG