Достапни линкови

logo-print

Комитетот за ебола на СЗО се состанува утре


Комитетот за ебола на Светската здравствена организација ќе се состане утре за да разгледаат до каде е обемот на вирусот и дали се потребни дополнителни мерки за справување, соопшти денеска портпаролката на СЗО. Ова е трет пат од август како Комитетот се состанува за да ја оцени ситуацијата.

„Се случија многу работи, имаше случаи во Шпанија и во САД. А Сенегал и Нигерија беа тргнати од листата на земји погодени со ебола“, изјави Фадела Чаиб, портпаролка на СЗО.

Во Комисијата има 20 независни експерти, кои на утрешниот состанок можат да препорачаат забрани за патување или трговски рестирикции.

XS
SM
MD
LG