Достапни линкови

logo-print

САД ја поздравија одлуката на Турција за Кобани


Соединетите држави ја поздравија одлуката на Турција да дозволи транзит на ирачки курдски борци во Сирија за да помогнат во одбраната на Кобани. Курдите во овој сириски град се под опсада на милитантите на Исламската држава повеќе од еден месец. Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу не наведе детали за одлуката на Анакара. Претходно Соединетите држави со воздушна акција ги снабдија курдските борци во Кобани со оружје и муниција. Во меѓувреме продолжуваат и воздушните напади на сојузниците врз позиции на џихадистите во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG