Достапни линкови

logo-print

Разговори за забраната на влез на унгарски бизнисмени во САД


Виктор Орбан

Виктор Орбан

Денеска во Вашингтон шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто ќе разговара со американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд за неодамнешната одлука на Вашингтон за забрана на влез на неколкумина унгарци обвинети за корупција. Американскиот амбасадор во Будимпешта Андре Гудфренд изјави дека одлуката била донесена врз основа на веродостојни информации оти лицата, без да ги наведе нивните имиња, биле вклучени во корупција. Откако во 2010 година ја презеде функцијата, десничарскиот премиер Виктор Орбан е под удар на Соединетите држави и Европската унија за неговиот авторитарен нечин на владеење.

XS
SM
MD
LG