Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер во посета на Иран


Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади во Техеран

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади во Техеран

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади престојува во Техеран во негова прва посета на Иран откако ја презеде функцијата. Главна тема на разговорите со иранскиот претседател Хасан Рохани, како што е наведено, е справувањето со милитантите на Исламската држава. Се очекува оваа посета да ја зацврсти и соработката меѓу соседните земји во енергетиката и градежнижтвото. Милитанитите на Исламската држава кои имаат освоено големи делови од Ирак се сунити. Техеран пак, е клучниот поддржувач на шиитската влада во Багдад.

XS
SM
MD
LG