Достапни линкови

logo-print

Русија од утре со нов список забранети производи од ЕУ


Русија од утре ќе забрани увоз на дополнителни месни производи од Европската Унија. Меѓу забранетите за увоз се наведени свинска говедска и пилешка маст и други остатоци. Според руската санитарна инспекција, до ваквата одлука доаѓа откако во тие производи биле пронајдени штетни супстанци.

Западните влади сметаат дека Русија само користи изговори за да примени политички мотивирани забрани за увоз на разни производи од ЕУ.

XS
SM
MD
LG