Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја повикува Турција да овозможи снабдување на Курдите во Кобани


Министрите за надворешни работи на Европската Унија ја повикаа Турција да ја отвори границата кон Сирија за снабдување на Курдите во опседнатиот град Кобани. Во соопштението се додава дека Европската Унија остро ги осудува убиствата, напади и кршењата на човековите права од страна на милитантите на Исламската држава и другите терористички групи во Сирија и во Ирак, но и од страна на режимот на сиријскиот претседател Башар Ал Асад.

XS
SM
MD
LG