Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер утре во посета на Техеран


Ирачкиот премиер Хајдар ел Абади утре ќе престојува во еднодневна посета на Техеран, каде што со Иранските власти треба да разговара за борбата против исламските екстремисти кои окупираа голем дел на Ирак.
Посетата исто така има за цел да се зајакнат
ирачко -иранските односи во енергијата , домувањето и градежништво, се наведува во соопштението на ирачкото министерство за надворешни работи.

Техеран е клучен поддржувач на шиитски предводената влада во Багдад .Според високи претставници на ирачките Курди, Техеран распоредил војници на ирачката страна на границата североисточно од Багдад.

XS
SM
MD
LG