Достапни линкови

logo-print

Францускиот суд одобри екстрадиција на поранешен руски министер


Францускиот апелациски суд го одобри барањето на Русија да го екстрадира поранешниот министер за финансии Алексеј Кузњецов кој е обвинет за проневерување на повеќе милијарди рубли. Судот во Лион одлучи дека Алексеј Кузњецов треба да се врати во Русија но под услов тој да не биде принудуван да извршува тешка работа и да му се дозволат посети од француските власти.

Со ова судот ја подржа одлуката на обвинителството кое ги отфрли тврдењата дека Кузњецов ќе се соочи со политички прогонство во Русија.

Кузњецов беше приведен во близина на Сен Тропе во летото во 2013. Тој е обвинет од Русија за проневера на милијарди рубли, додека беше министер за финансии. Парите, наводно, ги искористил за да купи имот во странство.

XS
SM
MD
LG