Достапни линкови

logo-print

ОН бара засилена кампања против Исламската држава


Советот за безбедност на ОН бара од меѓународната заедница да реагира со проширена и поголема поддршка за ирачките сили кои се борат против милитантите од Исламската држава. Во соопштението објавено вчера Советот наведе дека борбата против милитантите мора да се води со сите средства. Во меѓувреме Коалицијата предводена од САД бомбардира позиции на милитантите во Ирак и Сирија во изминатите неколку недели. САД ја повика Турција да заземе поголема улога во борбата против милитантите.

XS
SM
MD
LG