Достапни линкови

logo-print

Обама го именува Рон Клаин за одговорен за анти Ебола напорите


Американскиот претседател Барак Обама го именува Рон Kлаин за Координатор кој ќе ги надгледува напорите на администрацијата против смртоносниот вирус.

Назначувањето доаѓа по притисок врз Обама да назначи одговорно лице за безбедносни мерки во САД, и да помогне за надминување на епидемија во Западна Африка, каде што речиси 4.500 луѓе починаа од вирусот.

Две медицински сестри починаа во САД минатата недела, додека лекуваа човек од Либерија.

XS
SM
MD
LG