Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на земјите на Јадранската повелба


Министрите за одбрана на Јадранската повелба во усвоената заедничка изјава по вчерашниот состанок во Будва ја реафирмираа силната поддршка за Македонија за членство во НАТО што е можно поскоро. Министрите го поздравија и напредокот на Црна Гора во нејзините реформи за евро-атлантската интеграција, како и аспирациите на Босна и Херцеговина за членство во НАТО. На состанокот учествуваше и македонскиот министер за одбрана Љупчо Јолевски кој изјавил дека Македонија се залага за проширување и продлабочување на регионалната соработка со практични проекти и поддршка за земјите од Регионот.

XS
SM
MD
LG