Достапни линкови

logo-print

Медицинските сестри во САД реaгираат за еболата


Најголемиот Синдикат на медицински сестри во Америка се пожали за пропусти во протоколот за лекување, поради што двајца здравствени работници во Тексас се заразени со ебола. Тие се грижеле за првата жртва на овој вирус во САД. Нивната реакција доаѓа денеска по информациите дека и втор медицински работник е позитивен на ебола. Претходно од ебола се зарази медицинска сестра. Унијата на медицински сестри од Тексас соопшти дека медицинските лица биле принудени да работат со денови без соодветна заштитна облека и имале малку инструкции за тоа како да го спречат ширењето на вирусот. Според Синдикатот, пациентот заразен со ебола, со часови бил во отворен и незаштитет простор кога првпат го донеле во болницата во собата за итни случаи.

XS
SM
MD
LG