Достапни линкови

logo-print

Бугарското Собрание ќе се конституира на 27 октомври


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ќе ја закаже конститутивната седница на новоизбраното Народно собрание на Бугарија за 27 октомври, соопшти денеска Кабинетот на шефот на бугарската држава.

Ваквата одлука е донесена по денешната двочасовна средба на Плевнелиев со претставници на парламентарните политички партии.

Според Плевнелиев, пред Собранието има многу итни задачи за извршување и пратениците треба да се подготват добро за тоа, за да се постигне консензус за избор на раковдство на Парламентот и да се подготви правилник за работа.

XS
SM
MD
LG