Достапни линкови

Платини ги осуди инцидентите во Белград


Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА) Мишел Платини.

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА) Мишел Платини.

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА) Мишел Платини денеска изјави дека е длабоко растажен поради настани во Белград минатата ноќ, кога беспилотно летало со знамето на Голема Албанија предизвика инциденти и прекин на натпреварот Србија – Албанија.

„Фудбалот треба да зближува луѓе и политиката не треба да се меша во нашиот спорт“, рече Платини.

Тој вели дека нема никакво оправдување за настаните и дека за нив нема прошка.

XS
SM
MD
LG